Sulaukus 35-erių gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Sunku net ir įsivaizduoti, ką gali „viena bacila“. Neeiline savo gyvenimo istorija dalijasi Vilius Vaikšnoras, Alytaus klubo „Artritas“ narys.

 

Šiandien Vilius Vaikšnoras gali vaikščioti. „Patikėkite, tai labai daug“, – sako 54-erių metų vyras. Kai būna ligos palengvėjimas, pasiramsčiuodamas lazdomis Vilius pats išeina į lauką. Tiesa, ligai paūmėjus, o tokių dienų būna gerokai daugiau, be artimųjų pagalbos sunku ir iš lovos išlipti. Viliui diagnozuotas periartitas (aplink sąnarį esančių audinių uždegimas), 5-7 stuburo slankstelių atrofija ir stenozė – stuburo kanalo skersmens susiaurėjimas.

Iš kur vienam žmogui tiek? Vilius sako, kad tai patirtos  komos liekamieji reiškiniai.

Koma

Iki 35-erių metų Viliaus gyvenimas tekėjo įprasta vaga. Sveikas jaunas vaikinas įgijo aukštąjį išsilavinimą, inžinieriaus specialybę, sukūrė šeimą, gimė trys nuostabios dukterys. Bet vieną dieną lyg perkūnas iš giedro dangaus atskriejo žinia – kraujo užkrėtimas. „Jis ir galėjo būti mano sąnarių ligos pradžia“, -sako Vilius.

Netrukus jauną vyra ištiko koma, kuri tęsėsi net 10 dienų. Kai iš jos pavyko pabusti, pusę kūno kaustė paralyžius.

„Kai pabudęs po komos pamačiau save veidrodyje – rimtai išsigandau... Toliau viskas klostėsi šviesos greičiu – per pusmetį tapau visiškas ligonis. Gydytojai optimizmu netryško. Tikimybė pasveikti – 5 proc. iš 100, sakė jie“, – sunkiausią savo gyvenimo laikotarpį prisimena Vilius.

Pažadas sau

„Vieną kartą atvažiavęs konsultacijai į Kauno klinikas, sutikau savo likimo žmogų. Pamatęs jį akimirksniu apsisprendžiau: „Aš nenoriu toks būti! Ir padarysiu viską, kad man taip nenutiktų“, – sakoVilius.

Šio sau pačiam duoto pažado Vilius laikėsi kiek tik galėjo. „Prasidėjo mano kelias. Žinoma, per kančias. Nenorėjau būti bejėgis. Stengiausi kiek tik galėjau. Prireikė 1,5 metų, kol pajėgiau atsistoti ant kojų ir žengti žingsnius.“ 

Tačiau grįžti į ligonines prireikė dar ne kartą. Dešimt dienų besitęsusi koma spėjo pridaryti nemažų eibių organizme. Viliui prireikė  ir širdies vožtuvo plastinės operacijos.

Susidraugauti su liga

Liga apvertė gyvenimą aukštyn kojomis. Dėl ribotų galimybių judėti, dirbti tapo neįmanoma. Dar daugiau – reikalinga nuolatinė kitų žmonių pagalba.

„Kaip bebūtų sunku, per beveik dvidešimt metų ne tik susitaikiau su savo liga, bet ir susidraugavau su ja. Ji mane daug ko išmokė. Buvau priverstas sustoti. Atsirado laisvo laiko ir galimybių daug ką permąstyti, daug ką įvertinau kitaip. Viena ryškiausių pamokų – vertinti gyvenimą. Kaip niekada aiškiai supratau, kad gyvenimas – tai viskas ir dar daugiau. Džiaukis, kad gyveni! Kiekvieną dieną džiaugiuosi, kad ją turiu. Tai man didžiulė dovana.“

Klubas

Didžiausias Viliaus gyvenimo džiaugsmas ir turtas – trys nuostabios dukros. Tėvas džiaugiasi šiltais ir draugiškais santykiais su dukromis ir tuo, kad joms pavyko susikurti pagrindą po kojomis.

Jei būtų galima gyvenimo dovanas rikiuoti iš eilės, tuomet antrojoje vietoje Viliui šiandien būtų bendraminčiai– Alytuje veikiantis klubas „Artritas“. „Tai viskas, ką aš šiandien turiu“, – sako Vilius. 

„Klube randu pilnatvę. Žmonėms su negalia labai svarbu neužsidaryti tarp keturių namų sienų. Labai norisi bendrauti. O ypač malonu, kai bendrauji su bendraminčiais, kai tave, rodos, iš pirmo sakinio supranta. Pamenu, kai pradžioje, vieno klubo renginio metu mane pakvietė pasisakyti, jau tada džiaugiausi, kad dėl tokio bendravimo verta ir į antrą aukštą lipti...“ – prisimena Vilius.

Vyras sako, kad susirinkę klubo nariai ne tik apie sveikatą kalbasi, bet ir dainuoja, šventes mini. Visai neseniai susibūrė Alytaus klubo moterų dainų ansamblis, tad klubo šventės dabar dar gražesnės.

„Mes patys sprendžiame, ką veiksime, kokias paskaitas norėtume girdėti, kokius įdomius svečius pasikviesti. Štai, visai neseniai buvo surengtas psichologinių paskaitų ciklas, kaip priimti savo ligą ir save. Labai pravertė. Žinoma, mano atveju planuoti gana sudėtinga – kad ir kaip norėčiau, negaliu būti tikras, ar sutartu laiku liga išleis iš namų“, – sako Vilius.  

Prisijungti prie klubo „Artritas“ veiklos gali visi, kuriems tai aktualu.