„Mano ligos istorija nėra įprasta, – sako sąnarių ligomis sergančių žmonių Klaipėdos miesto bendrijos „Artritas“ pirmininkė Sigita Kurmelienė. – Paprastai sąnarių skausmai atsiranda palaipsniui ir stiprėja su amžiumi. Man liga smogė staiga, iš peties ir pačiu netinkamiausiu metu.“ 

Dvi naujienos vienu metu

Sigita buvo 28-erių, kai jos gyvenimą praskaidrino maloni žinia – planuotas ir labai lauktas antrasis vaikelis jau po širdimi. Džiaugėsi visa šeima. Tačiau labai greitai nuotaiką ėmė temdyti blogėjanti moters savijauta. Jau pirmąjį nėštumo mėnesį Sigitai ant lūpos iškilo herpesas. Pakilo ir laikėsi 37.4 laipsnių temperatūra, ėmė skaudėti nugarą, pradėjo tinti sąnariai.

Šeimos gydytoja ramino – neštumas ir radikulitas. Sakė, pagulėk, pagerk arbatų ir lauk, kol praeis. Tačiau jaunos moters savijauta kasdien blogėjo. „Herpesas išplito net iki krūtinės, o sąnarius taip įsiskaudėjo, kad rytais lipant iš lovos atrodė, jog tuoj subyrėsiu. Net penkiametė dukra žinojo, kad negalima manęs skubinti“, – prisimena Sigita.    

Kompetetinga pagalba

Supratusi, kad arbatos nepadės, Sigita kreipėsi pagalbos į reumatologą. Moteris džiaugiasi, kad tada jai pasisekė patekti pas kompetetingą specialistą Klaipėdos ligoninėje. Šis netruko nustatyti diagnozę –  priešvirusinis reaktyvinis artritas.

„Kai pradėjau realiai suvokti savo situaciją, užvaldė baimė: ar man pavyks pasveikti, kaip išsaugoti naują gyvybę?“, – sunkiausią laikotarpį šiandien prisimena Sigita.

Siekdami išsaugoti kūdikį, gydytojai Sigitai skyrė kiek įmanoma mažesnes hormoninio vaisto prednizolono dozes. Vėliau Sigitai buvo patarta nuvažiuoti į genetikos centrą išsitirti – ar vaistai nenulėmė vaisiaus patologijos.

„Ačiū Dievui, tyrimų rezultatai buvo geri. Man pasisekė ir tai, kad Vilniuje sutikau nuostabią specialistę –gydytoją Jolantą Dadonienę. Gydytojų pastangomis pavyko sustabdyti ligą ir išsaugoti kūdikį. Pagimdžiau nuostabią dukrelę. Ji man didžiausia dovana ir atpildas už kančias.Galbūt neatsitiktinai gimė vasario 14-ąją“, – šypsosi Sigita.

Ligą Sigita prisimena kaip patį juodžiausią periodą savo gyvenime. Laimė, 6 savaites kankinusi liga jau praeityje.

Liga suteikė ir naujų galimybių

Liga Sigitai pateikė ne tik sunkių išbandymų, bet ir naujų galimybių. Patyrusi, ką reiškia sąnarių ligos, moteris noriai prisijungė prie Lietuvos artrito asociacijos  veiklos. Jau dveji metai Sigita yra Klaipėdos skyriaus vadovė. 34-erių moteris yra jauniausia skyriaus vadovė  Asociacijos istorijoje.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad sąnarių ligos jaunėja. Serga vis daugiau jaunų žmonių. Tačiau jauni, amžinai visur skubantys žmonės linkę ignoruoti ligos simptomus, nesikreipia į gydytojus, tiesiog laukia, kol praeis ir netgi saugoti savęs jie nelinkę“, – sako Sigita.

Moteris pastebi, kad jauni žmonės, sužinoję, jog serga lėtinėmis sąnarių ligomis, pasimeta. Jie nėra tam pasiruošę ir nežino ką daryti. Kita didelė problema – skausmus kenčiantys žmonės linkę užsidaryti, jiems sunku prisiversti išeiti, bendrauti, pradėti ką nors veikti, judėti. O sergant sąnarių ligomis – tai labai svarbu. Todėl vienas svarbiausių Sigitos tikslų – į bendriją pritraukti kuo daugiau jaunų žmonių, nepalikti jų vienų su liga.

Klaipėdos m. bendrija „Artritas“ veikia nuo 1996 m. Jos nariai žino – turiningai bendraujant, dalinantis patirtimi ir džiaugsmais, skausmas šiek tiek užsimiršta, atsiranda kitų interesų.

„Susirinkę kartu vien apie savo ligas tikrai nekalbame. Daug kas nustemba sužinoję, kad mūsų  bendrijos  moterys netgi lanko šokių kolektyvą. Labai svarbu surasti širdžiai malonų judėjimo būdą, kuris nepakenktų sveikatai“, – sako Sigita.

Mylėti save –būtina

Sigita nori atkreipti dėmesį, kad vienas svarbiausių ligos prevencijos būdų – meilė sau. „Žmonės tiesiog privalo daugiau dėmesio skirti sau ir savo sveikatą saugoti patys. Sveikiau maitintis, daugiau ir saugiai judėti, saugoti savo sąnarius – nesušalti, sunkiai nekelti. Visa tai daug kartų girdėta, bet daugelio žmonių sąmonės tai nepasiekia tol, kol į jų gyvenimą nepasibeldžia liga“, – sako Sigita.

Moteris sako, kad po ligos ji pakoregavo savo gyvenimą. „Nebūtina viską iš karto versti aukštyn kojomis. Daug kas prasideda nuo smulkmenų. Stengiuosi daugiau laiko būti gryname ore, daugiau judėti, savo mitybą papildžiau sąnariams naudingais produktais, pavyzdžiui, stengiuosi valgyti kuo daugiau želatinos turinčių produktų. Nešdama nešulius visuomet stengiuosi svorį paskirstyti į abi rankas, dar geriau – nešti kuprinėje. Žinau, kad liga gali pasikartoti, todėl stebiu savo kūno signalus ir stengiuosi ligos neprovokuoti“, – dalinasi Sigita.

Moteris įsitikinusi, kad daug kas priklauso nuo žmogaus nusiteikimo – labai svarbu save mylėti ir saugoti. Ne tik dėl savęs, bet ir dėl tų, kuriuos tu myli.

Kviečia jungtis

Visus, Klaipėdos mieste ir rajone gyvenančius sąnarių ligomis sergančius žmones, Sigita kviečia prisijungti prie Klaipėdos m. bendrijos „Artritas“  veiklos.

Kontaktai pasiteirauti:

Tel.868321294

El. paštas: sigitarubeziute@gmail.com