Šiaurietiškas ėjimas – vaikščiojimo su lazdomis būdas, atsiradęs Suomijoje prieš 80 metų. Tai vis didėjančio populiarumo fizinio aktyvumo, laisvalaikio leidimo ir bendravimo forma daugelyje pasaulio šalių. Pamažu šis treniravimosi būdas populiarėja ir mūsų šalyje.

Einant šiuo būdu, aktyviai dirba iki 90% visų žmogaus kūno raumenų, sudeginama apie 50% daugiau kalorijų, nei einant tuo pat greičiu be lazdų. Naudojant šiaurietiško ėjimo lazdas žymiai sumažėja kojų sąnarių apkrova, palengvinamas kojų raumenų darbas.

Vaikščiojimas su lazdomis ne tik padeda įveikti sąnarių, nugaros skausmus, kovoti su antsvoriu, bet taip pat teigiamai veikia širdies darbą, gerina nervų, imuninę sistemas, gerina plaučių funkciją, stiprina širdies raumenį, mažina kraujospūdį, širdies infarkto ir krešulių susidarymo galimybę bei ,,blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

Šis ėjimas turi nemažai privalumų: nereikalauja daug investicijų, tinka bet kokio amžiaus žmonėms, nesunkiai įvaldomas, žingsniuoti galima bet kuriuo metų laiku (pritaikius tinkamą aprangą), be to - sportuojama gryname ore.

Dėmesio! Jei sergate, vartojate vaistus arba gydytojai jums rekomendavo riboti fizinį aktyvumą, prieš pradėdami šiaurietiško ėjimo treniruotes, pasikonsultuokite su gydytoju.

Štai keletas patarimų, kaip savarankiškai išmokti pritaikyti šiaurietiško ėjimo lazdas bei jomis naudotis.

Lazdų parinkimas ir pritaikymas

Lazdos pasirenkamos individualiai, atsižvelgiant į kūno sudėjimą, ėjimo techniką, greitį ir patirtį.

Jei dažniau einama neasfaltuotais takeliais – reikės lazdų smailiais galais, jei asfaltu arba šaligatviais – teks ant lazdų smaigalių užmauti guminius „batelius“ - tada lazdos "pailgėja" 2-3 centimetrais.

Šiaurietiško ėjimo lazdos būna vientisos ar teleskopinės, t.y. reguliuojamo aukščio.

Dauguma lazdų gamintojų rekomenduoja rinktis lazdas pagal tokią formulę:

lazdų ilgis = ūgis×0,66.

Tačiau aklai laikytis formulių neverta, nes svarbų vaidmenį šiuo atveju vaidina viršutinės ir apatinės kūna dalies santykis, rankų ilgis, pečių juostos judėjimo amplitudė, krūtinės ląstos paslankumas.

Yra ir kitoks lazdų parinkimo metodas: stovėti tiesiai (geriausia-avėdami batus, su kuriais vaikščiosite), kojos pečių plotyje. Lazda laikoma vertikaliai ties kūno centro ašimi - taip stovint matuojamas alkūnės sudaromas kampas. Ypač pradedantiesiems rekomenduojama, kad sulenkus alkūnę 90º kampu, lazdos galas 2-3cm nesiektų žemės (arba jas nuleidus, alkūnės kampas būtų ne pilnai 90º) (1 pav C). Įgudusiam šiaurietiško ėjimo techniką ar einant nelygia vietove, gali būti pritaikytos ir ilgesnės lazdos: stovint sulenkus alkūnes 90º  kampu (1 pav. B) arba daugiau kaip 90º kampu, lazdų galai siekia žemę (1 pav. A).

1 pav. Šiaurietiško ejimo lazdų pritaikymo būdai

Šiaurietiško ėjimo pradžiamokslis

  1. Paprastasis ėjimas:  rankos ir pirštai ištiesiami, atplaiduojami,  lazdos velkamos žeme. Taip einama kelias minutes.
  2. Vėliau palaipsniui  įjungiami rankų judesiai – kaip ir einant be lazdų: statant koją į priekį, keliama priešingos pusės ranka.
  3. Kuomet eiti taip bus patogu, švelniai suimamos rankomis lazdos ir pakaitomis stumiamos už savęs. Dėmesys kreipiamas, kad mažasis pirštas būtų tinkamai sulenkiamas ir ištiesiamas, akcentuojant horizontalią lazdų judėjimo trajektoriją. Tai ir yra vadinama Šiaurietišku ėjimu! ( 2 pav.)

2 pav. Šiaurietiško ėjimo pradžiamokslis

Beliko pasirinkti ėjimo techniką, priklausomai nuo siekiamų rezultatų.

Energingas ėjimas

Einant šiuo būdu, įjungiama daug raumenų grupių.  Kuo priekyje esanti ranka labiau ištiesta, tuo didesne jėga bus reikalinga atremčiai su lazda. Ši technika dažnai taikoma einant minkštu gruntu (pvz:. smėliu). Tačiau einant šiuo būdu, labiau apkraunami kojų sąnariai (3 pav.).

 

3 pav. Šiaurietiško ėjimo technikos: energingas ėjimas

Ėjimas normaliu tempu

Tai vienas iš natūraliausių ėjimo technikų. Einant rankos lenkiamos vienoda amplitude tiek per alkūnės, tiek per peties sąnarius. Skirtingai nuo energingo ėjimo, kur rankos per alkūnės sąnarius praktiškai nelenkiamos (4 pav.).

4 pav. Šiaurietiško ėjimo technikos: ėjimas normaliu tempu

 

Šiaurietiško ėjimo treniruotę rekomenduojama pradėti apšilimu. Paprasti pratimai su lazdomis, kurie parengs kūną treniruotei. Apšilimo pradžioje galima kelias minutes lėtai vaikščioti.

Vaikščiodami gamtoje bent trumpam užmiršite rūpesčius, susikoncentravę į kūno darbą išsilaisvinsite nuo nereikalingų minčių, įtampos. Skirkite pasivaikščiojimui su lazdomis kasdien nors 30 minučių – atitolinsite senatvę ir džiaugsitės stipriu bei sveiku kūnu.

Parengta pagal informacinius šaltinius: Kaizen Fitness personal trainer company, Nordic walking UK, Baltijos šiaurietiško ėjimo centras.

 

 

Kineziterapeutė: Ligita Aučynienė